Legendy łemkowskiego Beskidu

wiano.eu
Łemkowie– wschodniosłowiańska grupa etniczna, do okresu wysiedleń w latach 1945-1947 (wysiedlenia do ZSRR, Akcja „Wisła”) zamieszkująca w zwartej grupie obszar Łemkowszczyzny. Jedna z czterech uznanych prawnie mniejszości etnicznych w Polsce.

www.beskid-niski.pl
Opowieści z łemkowskiego Beskidu powstały, kiedy jeszcze w tej część Podkarpacia solą ziemi byli Łemkowie, ale także Dolinianie, Pogórzanie i Zamieszańcy. Tutejszymi pośród tych ruskich grup etnicznych byli wtedy również Polacy i Żydzi. Wszyscy oni żyli wspólnie, a jednak po swojemu. Z tej wielokulturowości powstała wielobarwna tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, a z nią legendy i opowieści. W książce: "Legendy łemkowskiego Beskidu" Andrzeja Potockiego znajdziecie ich aż 175. 

Z legend tych możemy się dowiedzieć gdzie szukać skarbów ukrytych przez Zbójów grasujących po tych terenach.

O tym, że Diali Kamień....
... powstał właśnie dzięki diabelskiej interwencji.

A Trzy Prządki...
.... to niewiasty zamienione w kamień (przywołane są trzy możliwe okoliczności tego "zdarzenia")

Ciekawych rzeczy dowiemy się również o Karpackiej Troi. 
naludowo.pl

Poznamy również tajemnice Liwocza. 

i wiele innych!

Kilka cytatów:

"Śrebra i złota, kamieni szlachetnych, korali prawdziwych i materii złotą nitką przetkanych było tam co niemiara. Można by za to wszystko nawet cały Kraków kupić."

"Rzecz niebywała, no bo jak można w najbardziej postny dzień w roku, w Wielki Piątek, jeść tłustą słoninę."

"Dawniej po wsiach wiele było czarownic, bo wszelki pomiot diabelski jak to zło samo się krzewi bez niczyjej pomocy. Tylko o dobro trzeba nieustannie zabiegać"

"Los każdej bandy zbójeckiej na cienkiej jak  pajęcza przędz nitce wisi"

"Jak ziemia sanocka długa i szeroka, wszyscy go znali, wszyscy się go bali i wszyscy chcieli się z nim napić i szklanicą o podłogę na szczęście walnąć z całej siły."

"Miłość jest częścią ludzkiej natury, przeto nie zna granic ustanowionych wbrew jej prawu."
Komentarze