Słowenia - nie myl ze Słowacją!

Słowenia, która niegdyś była jedną z republik związkowych Jugosławii, stała się niepodległym państwem w roku 1991, w wyniku rozpadu federacji jugosłowiańskiej. Słowenia graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją (byłam zarówno w Austrii, na Węgrzech (nawet moja prapraprababka była Węgierką, a także w Chorwacji, a do Włoch wybieram się na tegoroczne wakacje, ale Słowenia jak na razie mnie nie gościła).

Inspiracją do stworzenia tego postu były (nie po raz pierwszy) odwiedziny na moim blogu z tego kraju :) "Wygooglowałam" sobie zdjęcia ze Słowenii i byłam pozytywnie zaskoczona gdy zobaczyłam jakie, to państwo jest piękne!
Na terytorium Słowenii stykają się ze sobą cztery ważne krainy geograficzne Europy: Alpy, Góry Dynarskie, Nizina Panońska i Morze Śródziemne. Słowenia jest krajem górzystym, a jego mieszkańcy z zapałem uprawiają wspinaczkę i jazdę na nartach. Flaga Słowenii przedstawia trzy wierzchołki Triglava, najwyższego szczytu Słowenii o wysokości 2 864 m.n.p.m.
Słowenia to jeden z najmniejszych krajów Europy. 
Oficjalna nazwa: Republika Słowenii
Ustrój: republika demokratyczno-parlamentarna
Stolica: Lublana
Język: słoweński
Ludność: W Słowenii mieszka 2 011 070 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 99 mieszk./km². 

Powierzchnia kraju: Powierzchnia Słowenii wynosi 20 273 km². Linia brzegowa Słowenii liczy zaledwie 46 km

Waluta: 1 euro (€) = 100 centów
Słowenia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanie kontynentalnego w głębi kraju.

Co warto zobaczyć?


Jest tu jednak tak wiele ciekawych miejsc, że warto zwiedzić całą Słowenię. 

Lublana jest małą stolicą, ma jedynie 266 tys. mieszkańców. Mniejsze jest tylko szwajcarskie Berno, Podgorica w Czarnogórze i Rejkjavik w Islandii. Ale Lublana tętni życiem i mają w tym swój udział studenci, bo jest ich tam prawie 50 tys. Do dyspozycji turystów są przytulne knajpki, kawiarnie, zielone parki i skwery pięknie położone nad rzeką Lublanicą. Nie brakuje ciekawych muzeów i pereł architektury. W stolicy prowadzi się bogate życie nocne. Lublana jest niewielkim miastem, ale tempem swojego życia, ilością przewijających się tu ludzi dorównuje metropoliom wielokrotnie większym. Sama jest największym miastem Słowenii, a zarazem stolicą polityczną, kulturalną i gospodarczą kraju.
Lublana dzieli się na pięć dzielnic, ale turystycznie ważne są dwie i handlowe nowoczesne centrum. Te dwie dzielnice, to Krakovo i Trnovo – przedmieścia, które zachowały do dzisiaj swój dawny charakter i urok. Niektóre ulice i place oraz przeważająca część Starego Miasta są przeznaczone wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Brzegi Lublanicy łączy kilka mostów dla samochodów i pieszych. Trzy z nich – Cevljarski (Szewski), Tromostovje (Potrójny) i Zmajski (Smoczy) – są warte szczególnej uwagi ze względu na bogatą historię. Lublana jest wymuskana architektonicznie.

Nie poczujemy atmosfery Starego Miasta, dopóki nie trafimy na Plac Stary, który przypomina bardziej ulicę, wzdłuż której ciągną się drewniane fasady sklepów. 
Nad miastem rozciąga się Wzgórze Zamkowe. Umocnienia obronne w tym miejscu zbudowali już Celtowie. Dzisiejszy Zamek powstał po trzęsieniu ziemi w 1511 roku. 
Można wejść na Wieżę Zamkową i wały, z których rozciąga się piękny widok, do kaplicy św. Jerzego z ciekawymi freskami i do Wieży Pięciokątnej, w której organizowane są wystawy archeologiczne. W Lublanie zwiedzamy: Muzeum Narodowe, a w nim oglądamy m.in. rzymską biżuterię i wyroby szklane, a najcenniejszy okaz to situla z Vaze, celtyckie wiadro z brązu z VI w p.n.e.; Galerię Narodową z portretami i pejzażami z XVII-XIX wieku, kopiami średniowiecznych fresków i rzeźb gotyckie oraz dziełami słoweńskich malarzy; Słoweńskie Muzeum Etnograficzne z ciekawymi, barwnymi zbiorami, przedstawiającymi kulturę i zwyczaje Słoweńców. Miłośnicy obiektów sakralnych powinni odwiedzić Katedrę Świętego Mikołaja. 
Obecny budynek z dwiema bliźniaczymi wieżami pochodzi z początku XVIII w., wiadomo jednak, że kościół stał na tym miejscu już w XII stuleciu. Świątynia zdobiona freskami Matevza Langusa do złudzenia przypomina barokowy pałac, a wrażenie to dodatkowo potęgują różowe marmury, biały stiuk oraz liczne złocenia.


Będąc w Lublanie warto odwiedzić Skofja Loka. Ta niewielka miejscowość położona zaledwie ok. 30 km od stolicy (północny-zachód) znana jest z wielu cennych zabytków i pięknej starówki. Na centralnym placu wznosi się kościół św. Jakuba z XIII w, przebudowany trzysta lat później. Wewnątrz znajdziemy m.in. ołtarz z czarnego marmuru. Otaczające plac kolorowe mieszczańskie kamieniczki z XVI w. nadają temu miejscu wyjątkowy urok. Nad miastem góruje zamek z XIII w. W miasteczku znajdziemy wiele cennych budowli z XV i XVI wieku oraz czternastowieczny kamienny most, najstarszy w tej części Europy.

Na uwagę zasługuje również Piran, który swoją architekturą przypomina Wenecję. W przeszłości było wenecką twierdzą na wybrzeżu Istrii. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy, a także imponujące, średniowieczne mury, oddzielające miasto od reszty lądu.Piękny jest też Bled - kurort położony nad szmaragdowym jeziorem, otoczony Alpami Julijskimi.


Izola jest największym portem rybackim na słoweńskim wybrzeżu Adriatyku i znana miejscowością wypoczynkową. Miasteczko ma urokliwe stare miasto w stylu weneckim, podobnie jak wiele innych miejscowości na Istrii. Wśród wielu przykładów ciekawej architektury wyróżnia się m.in. pałac Besenghi degli Ughi z rokokową fasadą, zbudowany w 1781 r. na pozostałościach trzynastowiecznej budowli, a także pałac Mauroli w stylu weneckiego gotyku. 

Koper leży 20 km od Triestu, jest jedynym morskim portem handlowym Słowenii. Warto tu przyjechać, choćby ze względu na urokliwe stare miasto, leżące na półwyspie, który niegdyś był wyspą.

Osada w tym miejscu istniała już w czasach starożytnych, ale największy rozwój miasta przypada na czasy weneckie (XV-XVI wiek). Z tej epoki pochodzi właśnie charakterystyczna „wenecka” starówka, z wąskimi uliczkami, placami, renesansowymi kamieniczkami. Warto zobaczyć szczególnie gotycko – renesansowy plac Titov i osiemnastowieczną katedrę.

Portoroż - port róż jest eleganckim kurortem o międzynarodowej atmosferze, w którym życie toczy się przez całą dobę. Nie bez powodu nazywany jest więc słoweńskim Monako. Na turystów czekają hotele, restauracje, puby, night cluby, dyskoteki, jedno z największych kasyn w Europie. Po nocnych szaleństwach można odpocząć na ładnie utrzymanych i zagospodarowanych piaszczystych plażach (płatnych).

Kranjska Gora jest najbardziej znanym i najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym w słoweńskich Alpach. Leży w Dolinie Zgornjesawskiej, niewielkim słoweńskim cyplu, wciśniętym miedzy Włochy i Austrię. 


Planica - wieś w pobliżu Kranjskiej Gory znana jest doskonale miłośnikom skoków narciarskich. Znajduje się tu największa na świecie skocznia narciarska, której rekord wynosi 239 m.

Predel jadąc drogą z Bovca do Tarvisio lub Sella Nevea po włoskiej stronie Alp miniemy przełęcz Predel (1156 mnpm). Warto wybrać się tu nie tylko dla pięknych widoków na najwyższe szczyty Alp Julijskich. Droga przez przełęcz przez wieki miała duże znaczenie militarne, toczono tu więc wiele bitew, szczególnie w czasie I wojny światowej. Po zmaganiach wojennych pozostały fortece, pomniki i cmentarze, często monumentalne nekropolie. Jedna z najciekawszych pamiątek militarnych na przełęczy Predel jest kamienna twierdza, pod murami której stoi wysoki pomnik w kształcie piramidy z żelaznym lwem u stóp. Cerknica – jezioro położone w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie jest najbardziej znanym jeziorem okresowym na świecie. Okresowym, to znaczy, że zanika podczas suchych miesięcy, aby pojawić się po opadach deszczu. Jezioro, którego powierzchnia dochodzi do 40 km kw, a głębokość sięga kilku metrów. Woda rozlewa się w kotlinie o płaskim dnie, nad zapadniętą jaskinią kresową. W porach suchych służy jako pastwisko, po deszczach zamienia się w centrum sportów wodnych i wędkarstwa. 

Kuchnia Słoweńska jest typową kuchnią narodów słowiańskich - spożywa się dużo potraw mącznych, ziemniaków i fasoli. Za danie narodowe Słowacji uchodzi zupa ziemniaczano - fasolowa z dodatkiem kiszonej kapusty - jota.

Przykładowe ceny:
- Obiad w średniej jakości stołówce - ok. 10 euro.
- chleb od 1 do 2,5 euro (w marketach raczej niedobre i w porównaniu z polskim drogie)

- gałka lodów w nadmorskiej kawiarni - 1,4 euro 


Ciekawostki

1. Niepodległość od Jugosławii uzyskana 25 czerwca 1991.
2. Gęstość zaludnienia wynosi 100 osób/km².
3. Kraj ten jest 15 razy mniejszy od Polski.
4. Główna religią jest Kościół Rzymskokatolicki.
5. Główną rzeką jest Sawa.
6. Średnia długość życia wynosi 77 lata.
7. Największe jezioro Bohinjskie ma jedynie 318 hektarów.
8. Kraj ten zamieszkuje około 200 Polaków.
9. Słowenia ma tylko jedną wyspę.
10.  Język słoweński  jest to jeden z najtrudniejszych języków europejskich.
11.  Lublana, jest najbardziej mokrą stolicą Europejską.
12.  W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat.
13.  Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie.
14.  Jest tam dużo źródeł wód termalnych.
15. W Słowenii jest zakaz sprzedaży, posiadania i odpalania fajerwerków.
16. 50% kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno
 z najbardziej zielonych państw na świecie,
 a do tego ten mały kraj pomieścił aż około 7000 jaskiń!

Słowenia to malutki kraj i w związku z tym sami Słoweńcy mają na ten temat kilka "śmiesznych" powiedzeń (a raczej "sucharów"):
Kiedy w Lublanie ktoś kichnie, w Mariborze ludzie otwierają parasole.
Aby romantyczny spacer wzdłuż słoweńskiego wybrzeża trwał wystarczająco długo, trzeba zawracać przynajmniej 10 razy. 
Podczas konkursu skoków w Planicy skoczkowie muszą mieć ze sobą paszporty, na wypadek gdyby przelecieli przez granicę. 
źródła: http://europa.eu/, podroze.gazeta.pl, www.itaka.pl, www.turistbiro-ag.si,  zuways.pl,  spa.relaxos.pl,  eurofive.fm.interia.pl, www.omega-grupa.hr, http://www.odyssei.com/,  http://www.koniecswiata.net/, http://lublana.lovetotravel.pl/, www.visitslovenia.pl, studenckiewyjazdy.pl, trzywloczykije.blogspot.com, wikimapia.org, http://www.natemat.com.pl/, www.foroeurosongcontest.es, www.ankora-yachting.com, www.sloveniatimes.com, www.skyscrapercity.com, www.bovec.si,  poznajnieznane.pl, http://wloczegawielka.blogspot.com/

Komentarze

 1. Beautiful pictures!

  <3 Shannon
  Upbeatsoles.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow beautiful photos! They make me want to travel so badly!

  Best,
  Christina

  looksbylau.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Travelling is a great thing :) Regards

   Usuń
 3. I have lived in Slovenia for 20 years, I have the nationality of Slovenia, and Slovenia is gorgeous .. So many times that has happened to me exchanged Slovenia for Slovakia.. :) kiss

  www.mammaaltop.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. So ideally I chose, even if you know any interesting facts or interesting place please write me about them! Yours!

   Usuń
 4. Przepięknie :) Tak, mia Słowenia bardzo często myli się ze Słowacją, i na odwrót :D
  Pozdrawiam :)
  among-the-people.blogspot.com
  Polecam przeglądnąć sobie zdjęcia państwa Kiribati :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że Ci się podobało. Mam nadzieję, że od tej pory nie będzie Ci się mylić ;) Zobaczę! Pozdrawiam!

   Usuń
 5. This is my favourite post of the day - I love the bright colours! How I wish I could experience a different culture right now and of course.. have a holiday! :) Have a great weekend!

  http://findmethoseheels.blogspot.co.uk/

  x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I am very pleased! Thank you! Well have a nice weekend and best regards

   Usuń
 6. Zdjęcia są niesamowite! Cieszę się, że już we wakacje niektóre z tych miejsc zobaczę na żywo :)
  anka-ania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo! W takim razie bardzo Ci zazdroszczę :) Dziękuje za komentarz i pozdrawiam gorąco!

   Usuń
 7. Beautiful place and pictures !!!


  http://www.pashionality.com

  OdpowiedzUsuń
 8. amazing places, the first photo looks so misterious! Loved it

  http://staygold-jv.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz