Urugwaj czyli "róbta co chceta"

          Kolejny egzotyczny kraj, z którego jakaś dobra dusza zawędrowała na mojego bloga. Na wstępie wytłumaczę o co mi chodzi z tym "róbta co chceta"; mianowicie w Urugwaju dozwolone są małżeństwa homoseksualistów, uprawa, używanie i sprzedaż marihuany, a także aborcja... Ale zacznijmy od informacji ogólnych.
          

 Urugwaj to państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. 

Oficjalna nazwa: Wschodnia Republika Urugwaju
Ustrój: republika
Stolica: Montevideo
Język: hiszpański
Waluta: 1 peso urugwajski ($Ur) = 100 centesimos

Ludność: W Urugwaju mieszka 3 415 920 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 19 mieszk. /km². 
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Urugwaju wynosi 176 220 km². 
Strefa czasowa: GMT -3.00


Historia Urugwaju 

Obszary obecnego Urugwaju w czasach prekolumbijskich zamieszkiwały plemiona Indian Charrua. Pierwszą osobą, której udało się dotrzeć do ujścia La Plata był Hiszpan Juan Diaz de Solis. Pierwszymi europejskimi osadnikami byli Portugalczycy, którzy w roku 1726 zostali wsparci przez Hiszpanów. Ci drudzy założyli fort, wokół którego w drugiej połowie XVIII w. powstało Montevideo. To ich kolonialna ekspansja doprowadziła do dużego wyniszczenia ludności tubylczej. W 1811 r., pod przywództwem Jose Gervasio Artigasa rozpoczęła się walka o niepodległość. Dopiero 14 lat później Urugwaj uzyskał pełną niepodległość. Pierwsza ustawa zasadnicza kraju została przyjęta w 1830 r., natomiast kolejne jej zmiany w latach 80. zostały odrzucane przez społeczeństwo. 

Ludność i Gospodarka Urugwaju 

Ludności Urugwaju - pochodzi niemal całkowicie z kontrynentu europejskiego,
i są oni w większości potomkami hiszpańskich i włoskich imigrantów. Rozmieszczenie społeczeństwa kraju jest nierównomierne. Większość ludzi mieszka na terenie miast, z czego połowa zlokalizowana jest w aglomeracji Montevideo. Poza tym, do obszarów gęściej zaludnionych należą, położone
w południowej części kraju departamenty. Wśród osób wierzących przeważają katolicy, którzy stanowią 59,5% społeczeństwa kraju, natomiast 35% mieszkańców to bezwyznaniowcy. 
Powierzchnia nizinna, porośnięta roślinnością sawannową (campos) i stepową (pampa). Na północy fragment Wyżyny Brazylijskiej. Najwyższy szczyt Cerro Catedral, 513 m n.p.m.

Klimat podzwrotnikowy. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 23°C i 77 mm, w lipcu 11°C i 67 mm.

Główne rzeki: UrugwajNegro, Cuarein, Queguay Grande. Liczne jeziora lagunowe, największe Mirim (Merín). Lasy subtropikalne, galeriowe stanowią 4% powierzchni.


Urugwaj to niewątpliwie jedna z cenniejszych a zarazem "najbardziej skrywanych pereł Ameryki Południowej". Główne miejsca do, których należy się udać będąc w Urugwaju to niewątpliwie; Colonia del Sacramento, Punta del Este oraz stolica Montevideo. Inne warte odwiedzenia miejsca, które stanowią wyjątkowe atrakcje turystyczne i unikalne w swoim rodzaju "nieoszlifowane diamenty" to także Punta del Diablo i Maldonado czy też miasto rzek Tacuarembó.

Montevideo

Montevideo jako stolica Urugwaju stanowi zazwyczaj pierwszy punkt na mapie podróży turystów, udających się do tego kraju, ze względu na swoją infrastrukturę jak i bogatą ofertę turystyczną. Samo miasto Montevideo rozciąga się na 20 km od zachodu po wschód i posiada jakby "dwie twarze"; część przemysłową i portową jak i część rezydencjonalną w okolicach Carrasco. W samym centrum miasta znajduje się słynne centrum biznesowe, jak i liczne neoklasyczne budynki, które przemieszają się tutaj z kolonialnymi budowlami jak i nowoczesną architekturą miejską. Połączenie tego stylu wraz z niedalekimi kurortami w Punta Carretas czy w Pocitos, tworzą jedyny w swoim rodzaju charakter miasta. Sama część i klimat miejski Montevideo przypomina bardzo charakter innych południowo amerykańskich miast, gdzie napotkamy również zanieczyszczone miejsca jak i towarzyszył nam będzie nieodzowny dźwięk klaksonów samochodowych. Mimo wszystko nie należy się poddawać i śmiało udać chociażby w kierunku historycznego centrum Ciudad Vieja - serca zabytków, sztuki jak i licznych kawiarni i restauracji. W pobliżu portu i okolicach Mercado del Puerto znajduje się również nowe centrum turystyczne, gdzie znajdziemy muzeum Karnawału, jak i liczne międzynarodowe miejsca kultury czy ambasady. Zarówno w obu tych miejscach są również liczne centra rozrywki jak teatry, kina i kluby a ich kolonialny czy też nowoczesny charakter przyciąga rzeszę turystów spragnionych rozrywek i nocnych eskapad.

Punta del Este

Punta del Este - miasto na położone na niewielkim półwyspie, który z przepięknym portem, i licznymi przepięknymi hotelami ozdabia Urugwaj. Punta del Este to nic innego jak słynny kurort wypoczynkowy Urugwaju do którego przyjeżdżają spragnieni słońca turyści. Miejsce to charakteryzuje się dwiema rodzajami plaż, jedne ulokowane tuż nad otwartymi wodami ocean, jak i te znajdujące się w obrębie zatoki. To właśnie tutaj każdego lata przylatuję turyści z całego świata aby rozkoszować się urokami Ameryki Południowej a ściślej Urugwaju i togo co ma do zaoferowania. Innymi dodatkowymi korzyściami Punta del Este jest toczące się życie towarzyskie, które okraszone dużą ilością restauracji i barów oraz pięknych kobiet dodaje dodatkowego klimatu temu miejscu.

Dla osób pragnących poznać prawdziwy smak miasta powinni udać się na plażę La Barra, gdzie posmakować można najlepszych lodów w okolicy.. Innym ciekawym miejscem w okolicy jest Jose Ignacio, położone około 30 minut od Punta del Este, które słynnie z przepięknych romantycznych widoków na ocean, jak i miejsca wypoczynku bogatych i słynnych osób. Punta del Este to także miejsce gdzie znajdziemy unikalne gatunki roślin jak eukaliptusy, araukarii i mimozy, które występują tu jako odrębne lasy, a spacer po nich daje niesamowicie relaksujące ukojenie.

Colonia del Sacramento

Colonia del Sacramento - zwane również jako Colonia jest malowniczo położone w Rio de la Plata - olbrzymim i największym na świecie estuarium (lejokowatym ujściem rzek). Colonia del Sacramento zostało założone w 1680 przez Portugalczyków i jest jednym z najpiękniejszych kolonialnych miasteczek Ameryki Południowej. Miasto zachowało swoje historyczne centrum wraz z siatką ulic, która dostosowały się do układu tutejszego terenu. Centrum historyczne Colonia del Sacramento, któe zostało zbudowane przez Portugalczyków, a później rozbudowane przez Hiszpanów, zostało wpisane w 1995 jako jedyny obiekt z Urugwaju na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to, stanowi również idealną bazę wypadową do sąsiedniej Argentyny jak i jej stolicy Buenos Aires. Aby poznać prawdziwy smak miasta neleży niewątpliwie udać się na spacer po licznych malowniczych uliczkach, które oblepione kolorowymi kolonialnymi domami, tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Colonia del Sacramento stanowi również miejsce wakacyjnego wypoczynku, chiociaż nie jest już tak popularnym kurortem co Punta del Este, i może właśnie z tego powodu jest coś magicznego w tym miejscu.

Rio Branco

Rio Branco - to miejsce położone na północy kraju, które słynie z urokliwych wiejskich uroków regionu. Przyciąga ono również miłośników polowań, na kaczki, których jest tutaj tysiące. Samo miasto jest niewiekie i zamieszkuje je mała liczba ludności, jednak otaczające je pola ryżowe, jak i urokliwie rozmieszczone farmy dają specyficzny klimat temu miejscu.

Urugwajska kuchnia mocno spleciona jest z historią i kulturą Urugwaju. Bez wątpienia jest mieszanką na którą składają się zarówno kulinarne tradycje gauchos - południowoamerykańskich pasterzy bydła, jak i silnych naleciałości z czasów przybyłych tu kolonizatorów, a potem emigrantów, którzy osiedlali się tu w różnych epokach.

źródła: http://www.odyssei.com/, http://pl.wikipedia.org/, http://portalwiedzy.onet.pl/, http://www.wakacjezprzewodnikiem.pl/, http://urugwaj.lovetotravel.pl/, http://www.visit-uruguay.com/, www.6win.pl, www.bankier.pl,  www.mariusztravel.com, www.zdobywcygor.pl, jeziora.lataj24h.pl,  puntadelesteinvestments.com, www.cwargentina.com, www.buenosairestravelplanet.com

Komentarze

  1. Państwo dość ciekawe, niektóre miejsca nie wyglądały zbytnio estetycznie, ale ślicznym widokiem jest Punta del Este i Jose Ignacio :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, że nie wszystkie widoki zachęcają do przebywania w takim miejscu, ale są też piękne i urokliwe miejsca :) Myślę, że jakby ktoś chciał polecieć tam na wczasy to tylko te cudne by zobaczył:)

      Usuń

Prześlij komentarz