Najdziwniejsze kościoły na świecie wg AnormaL

Witam Was serdecznie! Dziś niedziela w związku z tym zaprezentuje Wam najdziwniejsze kościoły na świecie.

Katedra w Brasílii 

Rzymskokatolicka katedra w Brasílii, stolicy Brazylii. Arcydzieło nowoczesnej sztuki sakralnej, zaprojektowane przez Oscara Niemeyera. Katedra powstała jako część nowoczesnej, zaprojektowanej od podstaw nowej stolicy Brazylii. Oscar Niemeyer pragnął zbudować budowlę symetryczną, niepowtarzalną i wprawiającą widza w zdumienie, jak niegdyś wspaniałe, gotyckie katedry w Europie. 
Powstała budowla na planie betonowego okręgu o wysokości 3 m, tworzącego ścianę nawy głównej. Wyrasta z niej szesnaście potężnych, betonowych przypór, które stykają się, po czym rozchylają się na zewnątrz tworząc krąg przypominający koronę cierniową Chrystusa. W środku korony ustawiono wysoki, smukły krzyż. 
Katedra została ukończona i konsekrowana 31 maja 1970, choć prace wykończeniowe trwały jeszcze wiele lat. Otrzymała wezwanie patronki Brazylii, Matki Bożej z Aparecidy. 

Kościół ze śniegu i lodu

Kościół zbudowany całkowicie ze śniegu i lodu otwarto w środę wieczorem w bawarskiej miejscowości Mitterfirmiansreut koło granicy z Czechami. Przed wiekiem wieśniacy zbudowali tam pierwszy taki kościół, z braku innej świątyni.

Kościół, zaprojektowany przez architekta Alfonsa Doeringera, ma 26 metrów długości i 17-metrową wieżę. Powstał z ok. 1400 metrów sześciennych śniegu i zapewnia miejsce 200 wiernym. Budowa opóźniła się o 11 dni, bo w tym roku śnieg spadł w Lesie Bawarskim później niż zwykle. Pierwotnie otwarcie świątyni planowano na 17 grudnia.


Na początku XX wieku mieszkańcy Mitterfirmiansreut bezskutecznie prosili, by wybudowano im kościół, bo do najbliższego, w miejscowości Mauth, mieli półtorej godziny pieszo. W końcu, przed Bożym Narodzeniem w 1911 roku, zdecydowali się na niezwykłą demonstrację i sami zbudowali sobie kościół ze śniegu i lodu.


Kościół z klocków Lego

Kościół z klocków Lego wielu mógł wprawić w sporą konsternację. Nie znajdował się w Legolandzie w Danii, a w holenderskim Enschede. Nie był też tak naprawdę kościołem, a tymczasowym wielofunkcyjnym pawilonem wzniesionym na potrzeby lokalnego festiwalu Grenswerk.
Obiekt zaprojektowała pracownia LOOS.FM w 2011 roku Budowla o wysokości blisko 20 metrów została stworzona przy użyciu prefabrykowanych betonowych bloczków o formach do złudzenia przypominających przeskalowane klocki z serii Duplo. Zostały one oczywiście pomalowane na pięć podstawowych kolorów używanych przez duńskiego producenta zabawek. Jedynie prosty, dwuspadowy dach o lekkiej drewnianej konstrukcji wygląda na "zwyczajny" element struktury budynku.
Architekci chcieli połączyć dwie przeciwstawne cechy charakteryzujące pawilon-kościół. Miał być obiektem o znacznych gabarytach, wyróżniającym się spośród otaczającej go zabudowy, tak jak tradycyjna świątynia. Jednocześnie projektanci pragnęli, aby Abondantus Gigantus, jak ochrzcili konstrukcję, był czymś "prostym i radosnym", jak klocki Lego.Podczas ostatniej edycji festiwalu we wnętrzu Abondantusa Gigantusa odbywały się między innymi koncerty, spotkania, konkurs budowania z klocków oraz msza święta. Przez krótki czas realizacja autorstwa LOOS.FM pełniła zatem rolę przestrzeni sakralnej.
Przezroczysty kościół w Holandii (dmuchany)
Filozof Frank Los stworzył koncepcję mobilnego Przezroczystego Kościoła. Nadmuchiwana struktura o wymiarach 5 x 6 x 8 metrów wykonana została z półprzezroczystej folii i może być w łatwy sposób zdemontowana i przeniesiona w inne miejsce.
Możliwość zmiany lokalizacji była dla Losa jedną z najważniejszych idei, które legły u podstaw kreacji nietypowego kościoła. Filozof chciał, aby w dowolnym miejscu można było stworzyć przestrzeń "ułatwiającą ważne spotkania i doznania". Co ciekawe, w Transparentnym Kościele odbywają się raczej dyskusje nad sensem życia i rozważania filozoficzne, a nie tradycyjne obrządki religijne.
Mimo tego Los założył, że najodpowiedniejszą formą dla przyjętej funkcji będzie kształt tradycyjnego kościoła ze spadzistym dachem i dzwonnicą. Jednoprzestrzenne wnętrze "świątyni" może pomieścić około 30 osób uczestniczących w spotkaniu.
Przezroczysty kościół w Belgii (ze stali)
We flamandzkiej prowincji Limburg, miejscowości Borgloon w ramach projektu artystycznego Z-OUT dwóch belgijskich architektów Pieterjan Gijsa i Arnout Van Vaerenbergh stworzyli unikalny w skali światowej przezroczysty kościół.
 Budowla ta powstała w 2011 roku i składa się ze 100 nałożonych na siebie warstw stali połączonych przeszło 2 tysiącami kolumn. 
Kościół ma 10 metrów wysokości i waży przeszło 30 ton. W zależności z którego miejsca jest obserwowany wydaje się albo solidną konstrukcją albo całkowicie przezroczysty.


Świątynia swoim kształtem nawiązuje do klasycznych kościołów jakie można spotkać na terenie Belgii czy Holandii. Dwójka artystów nazwała swój projekt "Czytanie między wierszami". 

Z-OUT jest większym projektem artystyczny, który skupia się na prezentacji w różnych miejscach publicznych dzieł sztuki, nawiązujących do historii, charakteru oraz klimatu danego miejsca.

Bruder Klaus Field Kościół / Peter Zumthor
Prawdopodobnie najciekawsze aspekty kościoła znajdują się w metodach budowy, począwszy wigwam wykonane z 112 pni. Po zakończeniu ramy, warstwy betonu wlano i wbił szczycie istniejącej powierzchni, każda o grubości około 50 cm. Gdy beton wszystkich 24 warstw zaszło, drewniane ramki został podpalony, pozostawiając wydrążonej sczerniały jamy i zwęglonych ścian.

Kaplica Ślubów, Meksyk

Znajduje się w Cuernavaca, na południe od Mexico City. Zaprojektowana przez Bunker'a Arquitectura


Kaplica w Acapulco, proj. BNKR ArquitecturaSkąpana w słońcu kaplica znajduje się na szczycie wzgórza w Acapulco, w Meksyku. Ten surowy, ale jednocześnie frapujący projekt pochodzi z pracowni BNKR Arquitectura.
Kościół Marcina Lutra w Hainburgu nad Dunajem, proj. Coop Himmelb(l)au
 Ten efektowny kościół jest w stanie pomieścić jedynie 50 wiernych. Ekspresyjna forma to dzieło Austriaków z Coop Himmelb(l)au. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest bez wątpienia spiralnie skręcony dach.

Kościół w Madrycie, Hiszpania, proj. Vicens & Ramos
 Ten niesamowity kościół powstał w Madrycie według projektu pracowni Vicens & Ramos. Elewację stanowią wydłużone elementy zakończone świetlikami, które wprowadzają światło do wnętrza.

Kościół Mariacki w Schillig, proj. zespół Königs Architekten
Kilka lat temu w niewielkiej nadmorskiej miejscowości Schillig w Niemczech wyburzono kościół, który z czasem popadał w coraz większą ruinę. Parafia zorganizowała wtedy konkurs na nowy budynek, aby w 2009 roku wybrać projekt zespołu Königs Architekten z Kolonii. Nowy kościół prezentuje się wyjątkowo okazale jak na niewielką miejscowość w której powstał.

Kaplica ciszy Kamppi w Helsinkach, proj. K2S Architects LTD

Luterańska kaplica Kamppi, nazywana także Kaplicą Ciszy, to niewielki drewniany obiekt zbudowany w centrum Helsinek według projektu pracowni architektonicznej K2S. Współczesna drewniana architektura kontrastuje z zabudową miejskiego placu.


Kościół w Waszyngtonie
Amerykański artysta Hense zmienił fasadę zabytkowego kościoła w Waszyngtonie w kolorowe dzieło sztuki współczesnej.

Cała zewnętrzna powierzchnia została pokryta ogromnym muralem wibrującym od barw. Hense zdecydował się na jaskrawe odcienie zieleni, różu, niebieskiego czy żółtego oraz nieregularne wzory. Dzięki takiej instalacji współczesna sztuka wyszła naprzeciw tradycyjnie zakorzenionej architekturze. Jak wam się podoba?

Kościół w Liverpoolu
Przypomina rakietę gotową do startu.

Kaplica Czaszek w Czermnej
Niewielka barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą.
 Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem łacińskim „Pójdźcie pod sąd”.
Przed wejściem stoi pomnik z trójjęzycznym napisem po niemiecku, czesku i polsku: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”.

źródła: http://kultura.wp.pl/, http://pl.wikipedia.org/, arthistery.blogspot.com, http://sztukatulka.pl/, http://wiadomosci.onet.pl/, http://www.bryla.pl/, wiadomosci.wp.pl, www.travelforum.pl, metromsn.gazeta.pl, http://navtur.pl/, gadzetomania.pl, archistrona.pl, www.kotek.pl, www.swiatpodroznikow.pl, http://modernmoher.blogspot.com/, http://architektura.muratorplus.pl/, http://www.luxlux.pl/, http://archirama.muratorplus.pl/, www.naszlaku.com, info.podroze.gazeta.pl

Komentarze

 1. Świetny post! Zostałaś nominowana przeze mnie do Liebster Award ;) http://fairytaledreamcloudeen.blogspot.com/2014/04/liebster-award.html
  Szczegóły ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za pochwałę i nominację :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe budowle. Poskakałabym sobie w dmuchanym kościółku. Bardzo fajny post. Było by fajnie tak zwiedzić je na żywo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak te kościoły są na prawdę wyjątkowe, w następnym poście z tej serii napiszę o super nowoczesnych kościołach i jednym dość szokującym jak dla mnie. Oczywiście fajnie było by te kościoły zobaczyć na żywo, mnie najbardziej podobał się ten ostatni "Między Słowami".

   Usuń

Prześlij komentarz