Siła huraganu!

HURAGANY!! Huragan to wiatr o tak dużej sile i porywistości, że powoduje zniszczenia na powierzchni, nad którą przechodzi. Wielki tropikalny cyklon, formujący się w rejonie Morza Karaibskiego i przemieszczający się zwykle ku północy, związane z nim są silne wiatry (30-50 m/s) powodują niekiedy ogromne zniszczenia, głównie na Wyspach Antylskich i w południowo-wschodniej części USA.; pojawia się głównie w pewnych obszarach geograficznych świata.
Aby powstał huragan, muszą zaistnieć specyficzne warunki pogodowe. Chociaż każdego roku szaleje ponad 100 tropikalnych sztormów, które mogłyby dać początek huraganowi, jedynie 10% rozwija się w coś więcej, niż tylko burzę.

Huragany formują się nad ciepłymi masami wody. W takich warunkach powstaje system niżów, z silnymi burzami i wiatrem osiągającym prędkość 38 mph. Kiedy niż przesuwa się nad oceanem, jego energia rośnie. Wiatr przyspiesza. Powyżej 39 mph ośrodek niżowy zostaje uznany za tropikalną burzę i może dostać imię. Gdy wiatr osiągnie stałą prędkość powyżej 74 mph (119 km/h), burza oficjalnie zostaje uznana za huragan.

Obrotowy ruch Ziemi wpływa na kierunek wirowania mas powietrza wokół centrum huraganu. Na półkuli północnej jest to ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara, na półkuli południowej – zgodny z nim.Huragany dostają imiona, które ułatwiają śledzenie ich drogi, zwłaszcza jeśli w jednym czasie występuje ich kilka. Nadawaniem cyklonom nazw rządzą pewne zasady. W przeszłości na terenie Indii Zachodnich huragan dostawał imię świętego, w dniu którego się rozpoczął. Przed końcem XIX wieku z kolei, pojawił się trend nadawania cyklonom imion kobiecych. Obecnie jednak używane są zarówno imiona kobiece, jak i męskie. Nazwa huraganu nie może zaczynać się od liter Q, U i Z. W przypadku huraganów szalejących nad Atlantykiem, imię może pochodzić z angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego, ponieważ są to najpopularniejsze języki na wybrzeżach tego oceanu. O imieniu decyduje World Meteorogical Organization. W użyciu jest sześć list dostępnych nazw, które są stosowane rotacyjnie. Czyli żadne z imion nie powtórzy się częściej, niż co 6 lat. Jeśli jednak któryś z huraganów wyrządził szczególnie dużo szkód lub zabił dużą liczbę osób, jego imię zostaje usunięte z listy dostępnych. Już nigdy więcej nie zostanie użyte. Od tego momentu będzie kojarzone tylko z tym jednym cyklonem. Tak się stało w przypadku Andrew, Alicia, Bob, Camille, Cesar, David Marilyn i kilku innych.

Sezon huraganów jest to taki okres w roku, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia huraganu jest najwyższe. W rejonie Atlantyku, Karaibów i Zatoki Meksykańskiej przypada on od 1 czerwca do 30 listopada, na wschodnim Pacyfiku – od 15 mają do 30 listopada. 

Najniebezpieczniejszym dla ludzi zjawiskiem powiązanym z huraganem jest powódź. Wielka woda potrafi pochłonąć całe miasta i tysiące ludzi pozbawić życia, a jeszcze więcej dachu nad głową. Meteorolodzy używają bardzo zaawansowanych technologii do śledzenia powstawania huraganów i trasy ich wędrówek. Dzięki samolotom, satelitom, radarom i potężnym komputerom są w stanie w pewnym stopniu przewidzieć siłę i miejsce, gdzie cyklon uderzy w ląd. Większe burze są stale obserwowane. Dzięki temu na 24 godziny przed przybyciem huraganu na kontynent mieszkańcy zostają ostrzeżeni.

Huragany są klasyfikowane na pięć kategorii według prędkości wiatru i zniszczeń, jakie są w stanie wyrządzić. Kategoria 1 obejmuje cyklony, w których masy powietrza poruszają się z prędkością 74 do 95 mph (119 do 153 km/h), kategoria 2 : 96 - 110 mph (154 – 177 km/h), kategoria 3: 111 - 130 mph (178 – 209 km/h ), kategoria 4: 131 – 155 mph (210 -  250 km/h), kategoria 5: ponad 155 mph. Do kategorii 5 należał huragan Andrew, którzy uderzył we Florydę w 1992 roku, uznany za najkosztowniejszy cyklon w historii USA. Pozbawił życia 15 osób, zabrał dach nad głową 250 tysiącom. Straty wyniosły ponad 26,5 miliardów dolarów. 

„Długość życia” huraganu może się wahać od jednego dnia do kilku tygodni. 

Huragany nie są jednak jedynie katastrofami naturalnymi. Pełnią one ważną rolę w utrzymaniu równowagi cieplnej na Ziemi, transportując ciepło z rejonów tropikalnych ku biegunom. Poza tym, przynoszone przez nie ulewne deszcze czasami ratują cierpiące od suszy tereny. 

Polecam obejrzeć film: "Zabójcze huragany"

źródło: www.masterminds.pl, www.se.pl, youtube.com

Komentarze